Wakacje- ćwiczenia logopedyczne

27.04

Zajęcia logopedyczne Polska-moja Ojczyzna

21.04

Hej. Zadanie pierwsze-bajka terapeutyczna , którą rodzic przeprowadza z dzieckiem.

Proszę o przeczytanie i wykonanie z dzieckiem następującego ćwiczenia:
Pewnego dnia Jasio obudził się rano i ziewnął (przeciągamy się i ziewamy), poczuł burczenie w swoim brzuchu (powtarzamy: bur, bur..). Założył zielone kapcie i poszedł do kuchni (powtarzamy: tup, tup..), otworzył lodówkę (otwieramy szeroko buzię), oblizał usta (oblizujemy usta), wyciągnął z niej mleko (wystawiamy język na brodę). Nasypał do zielonej miski 5 łyżek płatków (język - łyżka nasypuje do miski - buzi płatki), nalał mleko, zjadł całą miskę płatków z uśmiechem na twarzy (ruszamy buzią, połykamy). Na koniec oblizał usta (oblizujemy ust ruchem okrężnym). W brzuchu nadal słychać było burczenie, Jaś postanowił zjeść jeszcze kanapkę z żółtym serem. Ser miał kilka dziur (dotykamy językiem różnych miejsc w buzi), Jaś zjadł jeszcze pyszne czerwone jabłko (gryziemy i połykamy jabłko). Na koniec oblizał usta po tak pysznym śniadaniu (oblizujemy usta)
Zadanie drugie to wiosenne ćwiczenia. Proszę wykonać ćwiczenia zgodnie z instrukcją oraz obrazkiem.

Wiosenne ćwiczenia

14.04

Ćwiczenia logopedyczne

06.04

Przykładowe ćwiczenia logopedyczne wspomagające rozwój mowy

Wielkanoc

30.03

ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE

„Języczek wędrowniczek”

(Dziecko ma przed sobą lusterko. Opowiadamy historyjkę i pokazujemy ruchy języka – dziecko naśladuje nas. )

Język wybrał się na wycieczkę do lasu. Pojechał tam na koniku (kląskanie językiem – naśladowanie konia). Na łące zatrzymał konia (mówimy: prr). Następnie rozejrzał się dookoła (język ruchem okrężnym oblizuje wargi: górną i dolną). Potem wszedł do lasu (język chowamy w głąb jamy ustnej). Przeszedł las wzdłuż (język przesuwamy po podniebieniu w stronę jamy gardłowej) i wszerz (przesuwamy językiem za zębami górnymi i dolnymi). A wtedy przedarł się przez gęstwinę krzewów i drzew (język przeciskamy przez zaciśnięte zęby). Zauważył, że zrobiło się ciemno. Rozejrzał się w prawo i w lewo, spojrzał w górę i w dół (język przesuwamy z jednego końca ust do drugiego – od ucha do ucha, potem sięgamy nim nosa i brody – ćwiczenie można powtórzyć kilka razy). Wsiadł na konia i pojechał do domu (klaskanie językiem).

źródło: http://www.spgostomia.pl/files/Bajki-logopedyczne.pdf

ĆWICZENIA LOGOPEDYCZE

1. Ćwiczenia oddechowe.

Dmuchanie baniek mydlanych.

• Dmuchanie na płomień świecy- „tańczący płomień”
  • „Burza” w szklance wody. (nalej trochę wody do szklanki, dziecko przy pomocy słomki dmucha na wodę powodując „burzę”)
  • Dmuchanie na kulkę z papieru
  • Pomponiki, piórka, wata – dmuchamy na nie pamiętając, aby powietrze wdychać nosem (przy zamkniętej buzi), a wydychać ustami.
  • Dmuchanie balona.
  • Chuchanie na zmarznięte dłonie.
  • Dmuchanie gorącej zupy, herbaty.
  • Przenoszenie pomponików na papierowe kwiatki przy pomocy słomki.

Pozostałe propozycje https://www.youtube.com/watch?v=zA85oayoC2Q

1. Ćwiczenia artykulacyjne.

Cmokanie

• Uśmiechanie się (przy zamkniętych ustach)